Pasirinkite egzistuojantį internetinį turinį arba pridėkite internetinį turinį rodymui šiame portlete.
  • Kauno geto kaliniai Dachau koncentracijos stovykloje

   Kauno geto kaliniai Dachau koncentracijos stovykloje

   Kauno getas - nacistinės Vokietijos sukurtas getas, kuriame buvo apgyvendinti žydų tautybės žmonės. Vienu metu gete daugiausiai gyveno apie 30 tūkstančių žmonių. Dauguma iš jų buvo nužudyti Kauno IX forte, arba deportuoti į koncentracijos stovyklas.
   Dachau mieste, netoli nuo Bavarijos sostinė Miuncheno, dar 1933 metais buvo įkurta pirmoji koncentracijos stovykla. Ji buvo pastatyta išskirtinai Trečiojo Reicho politiniams kaliniams, kurių tik dalis buvo žydai, bet ilgainiui į ją pradėta vežti įvairių tautybių žmones. Dachau veikė ilgiausiai iš visų koncentracijos stovyklų. Kilus Antrajam pasauliniam karui, 1940-aisiais apie 13 tūkst. kalinių buvo atgabenta iš Lenkijos. Jau užpuolus SSRS, buvo surengtos masinės 4 tūkst. sovietų karo belaisvių žudynės. Priešpaskutiniais – 1944 metais – atsirado moterims skirta stovykla ir dešimtys kitų Dachau pavaldžių stovyklų. Pastarosiose „dirbdami“ žuvo 10 tūkst. žydų. Tų metų pabaigoje čia buvo laikoma per 63 tūkst. kalinių. Joje per 12 metų buvo įkalinti 200 tūkstančių žmonių iš daugiau nei 30 Europos valstybių. Kaliniai laisvės oro įkvėpė 1945 metų balandžio 29 dieną, kai stovyklą išlaisvino JAV pėstininkai.
   Kauno IX forto muziejus, nuo pat jo įkūrimo, koncentracijos stovyklų tematikai skyrė didelį dėmesį, kaupdami dokumentinę medžiagą apie ten kalintų žmonių likimus. Muziejaus darbuotojai vyko į koncentracijos stovyklas, ieškojo žinių apie Lietuvos gyventojus kalintus Buchenvaldo, Aušvico, Štuthofo, Dachau stovyklose. Vien tik iš Štuthofo muziejaus parvežta 185 vienetai lietuvių kalinių asmens kortelių. Nuo 1994 metų surinkta virš 200 eksponatų iš buvusių Kauno geto kalinių, jų tarpe kalintų Dachau koncentracijos stovykloje. Ne visiems likimas lėmė sugrįžti iš koncentracijų stovyklų, o likusiųjų gete artimieji buvo išžudyti. Kauniečių Šusterių šeimos narius ištiko skirtingi likimai: iš Kauno geto išvežus tėvą Chaimą ir sūnų Geršoną į Dachau, motiną į Štuthofo koncentracijos stovyklą, duktė Gita liko viena. Abelis Malnikas su tėvu iš Kauno geto išvežtas į Dachau, o Abelio motina į Štuthofą. Tai tik keletas iš daugelio pavyzdžių apie skaudžius Kauno žydų šeimų likimus. Todėl Kauno IX forto muziejaus, Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyrius siūlo iš arčiau susipažinti su tokiais nežmoniškais ir sunkiai suvokiamais išgyvenimais, ir kartu tikėtis, kad ši istorijos istorijos pamoka yra išmokta ir niekada daugiau nebepasikartos.

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 3
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.