Pasirinkite egzistuojantį internetinį turinį arba pridėkite internetinį turinį rodymui šiame portlete.
  • Lietuvos kariai Norilsko lageryje

   Lietuvos kariai Norilsko lageryje

   Šiais metais Kauno IX forto muziejuje buvo atnaujinta, patobulinta ir visuomenei pristatyta ekspozicija skirta Lietuvos kariuomenės kariškiams SSRS okupavus Lietuvą, kuomet didžioji dalis Lietuvos kariuomenės karininkų buvo išvežti į Norilsko lagerius ir palikti mirti. Norėdami pažymėti šiuos įvykius, muziejaus Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyrius, parengė virtualią parodą „Lietuvos kariai Norilsko lageryje“. Maloniai kviečiame susipažinti su tarpukario Lietuvos karininkų likimu.
   Trys šimtai kilometrų šiauriau speigračio, atšiaurių Putorano kalnų prieigose išaugo pramoninis Norilsko kompleksas. Kaip Sovietų Sąjungoje buvo įprasta, sunkiai preinamose, atšiauraus klimato zonose, didelėse statybose pigi darbo jėga, prilygstanti vergams, buvo beteisiai kaliniai. Jie Norilske kasė uolienas, lydė varį, nikelį, auksą, statė lydimo krosnis. Pastatė ir nemažą miestą. Užpoliarės klimatas, alinantis darbas, prastas maistas, sunkios darbo ir buities sąlygos kalinius greitai pražudydavo. Jų gyvybės niekas netausojo: išmirs – atvarys minias kitų...
   Į šią vietovę 1941 m. be tardymo ir teismo buvo deportuota iš trijų Baltijos valstybių kariškių, daugiausia karininkų: 435 lietuvių, 511 latvių, 323 estų. Vėliau „už akių“ juos teisė vadinamasis „ypatingasis pasitarimas“, rezidavęs Maskvoje. Neištvėrę sunkių kalinimo sąlygų ir nesulaukę išlaisvinimo, mirė 45 proc. „nuteistųjų“.
   1991 m. prie Norilsko, Šmidto kalno papėdėje, kur užkasdavo žuvusiuosius lageriuose, visų trijų Baltijos valstybių pastangomis buvo pastatytas memorialinis kompleksas kariškiams ir pokario laikais čia kalėjusiems kaliniams atminti. Paminklo – piramidės autorius – Romualdas Svidinskas, medinių kryžių ir koplytstulpių autoriai – liaudies meistrai Darius Leipus, Algirdas Vaištaras ir Mindaugas Būga.

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 5
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.