Pasirinkite egzistuojantį internetinį turinį arba pridėkite internetinį turinį rodymui šiame portlete.
  • Lietuvos kariuomenės savanoriai ir valstybingumo įtvirtinimas

   Lietuvos kariuomenės savanoriai ir valstybingumo įtvirtinimas

   Lapkričio 23 dieną minima Lietuvos kariuomenės diena. Šią dieną 1918 metais Ministras Pirmininkas A.Voldemaras pasirašė įsakymą Nr.1, kuriuo buvo įkurta Apsaugos Taryba ir įsakyta pradėti formuoti pirmąjį Lietuvos kariuomenės pulką.
   1918 m. vasario 16 d. buvo paskelbtas Lietuvos nepriklausomybės aktas, tačiau nei realios valdžios, nei karinių dalinių Lietuvos Taryba dar nebuvo suformavusi. Kad išlaikyti savo paskelbtąją Nepriklausomybę reikėjo skubiai organizuoti ginkluotas pajėgas. 1918 m. gegužės 15 d. Lietuvos Taryba pavedė pulkininkui Jonui Kubiliui pasirūpinti lietuvių karo belaisvių grąžinimu į Lietuvą, o spalio mėn. įsteigta Apsaugos komisija, vadovaujama Stasio Šilingo, kuri organizavo lietuvių karininkų grįžimą. Lietuvos apsaugos komisija (dar vadinama Karo taryba), kuri registravo grįžusius karius, rinko karines žinias, ieškojo galimybių kariuomenei kurti ir ginkluoti, būrė pirmuosius savanorius.
   Kiekvienoje iš 12 Lietuvos sričių nutarta suorganizuoti savisaugos būrius. 1918 m. spalio mėn. pabaigoje Vilniuje pradėjo rinktis pirmieji savanoriai ir jie buvo mobilizuoti 1919 m. kovo 5 dieną. Iki to laiko į kariuomenę buvo įstoję apie 3 000 savanorių. Nepriklausomybės kovų pabaigoje Lietuvos kariuomenė išaugo iki 40 600 karių. 1919–1920 m. dar kuriamai Lietuvos kariuomenei teko kautis su trimis priešiškomis kariuomenėmis dėl Lietuvos laisvės ir teritorijos vientisumo išsaugojimo. Kovų metu jauna Lietuvos kariuomenė sėkmingai atrėmė bolševikų ir bermontininkų puolimą. Sunkiausios kovos vyko su stipriausiu priešu – Lenkijos kariuomene.
   Didžiausias indėlis Nepriklausomybės įtvirtinimo kovose buvo Lietuvos savanorių pasiaukojimas. Niekieno neraginami, patys laisvu noru kūrėsi savanorių pulkai. Lietuvių pasiryžimas padarė stebuklus. Daug kartų stipresni priešai buvo nugalėti ir išsaugota Nepriklausomybė.

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 4
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.